Here comes everybody

Pilnais grāmatas nosaukums gan ir “Here Comes Everybody: The Power of Organizing Without Organizations”, autors Clay Shirky. Šo grāmatu izlasīju kādus 5 mēnešus atpakaļ. Dabūju caur Jāņa Rozes grāmatnīcu. Pasūtīju un mēnesi gaidīju.

Kāpēc šī grāmata? Tā populārzinātniski stāsta par mūsdienu fenomenu – sociālajiem tīkliem. Par to kā tie radušies, kāds to darbības mehānisms. To visu veic, analizējot reālas dzīves piemērus. Saturu neņemšos atstāstīt. Ievadam varat palasīties autora blogu un ievērtēt viņa lekcijas YouTube, it īpaši šo un šo.

Bet šoreiz vēlos pārstāstīt vienu konkrētu ieskatu.

Pirms parādījās iespiedpreses, grāmatas bija liels retums. Bija īpaša profesija, pārrakstītāji (Scribe), kas profesionāli nodarbojās ar grāmatas kopēšanu, jā jūs uzminējāt, ar roku. Līdz ar to grāmatas bija dārgas un lasītprasme retums. Grāmatas tika skaisti noformētas, iesietas vismaz ādas vākos ar aizdari, nu viss kā pienākas.

Tad ieradās iespiedprese un pēkšņi pārrakstītāju darbs vairs nevienam nebija vajadzīgs. Grāmatu drukāšana tehniski kļuva tika lēta, ka dārgākā komponente bija papīrs. Rezultātā protams bija lieli protesti no pārrakstītāju puses, bet pēc vairāku desmitu gadu cīniņiem viņiem nācās kapitulēt.

Es te saskatu zināmu līdzību:

Grāmata

DVD

Širkijs iet vēl tālāk un apgalvo, ka iznīkt nāksies nevis profesionālajai filmu un mūzijas industrijai, bet daudzām profesijām. Tās vienkārši kļūs par amatieru lietām, ko māk darīt katrs un tikai atsevišķi izņēmumi ar to spēs pelnīt naudu. Konkrēti tie būs visa veida informācijas ražotāji un kopā licēji – izdevēji, montētāji, fotogrāfi, žurnālisti, utt. Vēl tikai paliek jautājums vai tas notiks 5 vai 15 gadu laikā.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s