Wayland – linux projekts kam sekot 2010 gadā.

Tāks, esmu uzgājis jaunu projektu, ar ko nākamgad apmierināt savas geekiskās tieksmes. Wayland ir kāreiz tik daudz izstrādāts, lai to varētu sākt testēt, 2.6.33 kernelī būs visi nepieciešamie ielāpi, lai pašam nav jāčakārējas. Tas nekas ka mājaslapas vēl nav un ka viss kārsies, toties būs jautri.

Tātad kas tas par zvēru. Wayland ir attēlošanas (display) serveris, līdzīgi kā X serveris. Mērķis ir realizēt no jauna un smuki visas svarīgākās X servera iespējas, kas nepieciešamas modernam attēlošanas serverim, un neko lieku. Tiek saglabāta saderība ar Xorg grafikas un ievades draiveriem.

Bet ir viens āķis, Wayland nerelaizēs grafikas renderēšanu un nebūs saderīgs ar esošo X11 protokolu. Kā tad varēs zīmēt logus jūs vaicājat? Ļoti vienkārši, tas klientiem dos piekļuvi GEM virsmām un tiem pašim būs jāizdomā kā uz tām uzzīmēt. To var darīt dažādi: ar openGL līdzekļiem vai  iekopējot jau norenderētu attēlu.

Šādai pieejai izrādās ir daudz ieguvumu:

  • Pamatīgi vienkāršo servera uzbūvi, atmetot vecumveco X11 renderēšanas protokolu un visus tā (tikpat vecos) paplašinājumus.
  • X serveris var strādāt kā Wayland klients. Tādējādi nodrošinot atpakaļsaderību.
  • Iespējams uzturēt sistēmā vienu kopēju Wayland serveri, kas dara visus melnos darbus un lietotāja sesiju pēc vajadzības realizēt vai nu caur X.org serveri, vai cur kādu citu renderēšanas bibliotēku.
  • Vairākas sesijas var smuki dzīvot zem viena Wayland servera un tas spēj smuki starp tām pārslēgties.

Visumā tā ir saprātīga ideja sadalīt X serverī esošo funkcionalitāti 2 daļās: 1. daļa darbojas ar aparatūras pārvaldību, attēlu sinhronizēšanu un kompizitēšanu. 2. daļa darbojas ar renderēšanu, tīkla caurspīdīgumu un citām sarežģītām un ne vienmēr vajadzīgām lietām. Tagad beidzot būs iespēja samērā viegli 2. daļu aizviet ar ko citu nevis X serveri, piemēram QT vai Cairo bibliotēkas. Tas atvērs jaunu iespēju dažādiem interseantiem eksperimentiem un ilgtermiņā labākai grafikai zem Linux.

Vairāk infas atrodams BUJ. Logo viņiem interesants.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s