Robots plāvējs – izvēle

Pirms mēneša tiku pie robota palīga zāles pļaušanā. Pastāstīšu kā pie viņa tiku – neliels ievads tirgus izpētē.

Kā programmētājam man patīk lietu izdarīt vienreiz un priecāties ka viss strādā. Ar zāli tā nevar – reizi nedēļā ir jāpieķeras un jānorullē viņa smuka, tad pāris dienas ir pa smuko un trešajā dienā kā zobu sāpes galvā jau sāk sēdēt doma ka drīz būs atkal jārullē. Vēl pagājušogad apkopjamā mauriņa platība palielinājās no 1000 Kvm uz kādiem 2300 Kvm. Un jaunā platība nozīmēja vismaz 3 stundas aiz rūcošā smirdošā Al-Ko 520. Rokas pēc tam no vibrācijas nejūtīgas tā itkā būtu kokus ar motorzāģi gāzis.

Kaimiņš savai lielajai platībai paņēma raideri, es – sāku pētīt pļāvējrobotus ;).

Pļāvējrobots līdzīgi kā putekļsūcējrobots katru dienu brauc un pa drusciņai pļauj zāli, vienas dienas laikā apstaigājot 30-50% no platības. Rezultātā zālājs ir vienmēr vienmērīgs un nopļautais tiek samulčēts un paliek turpat zālājā. Robota pļaušanas režīms zālājam ir daudz veselīgāks – asmeņi ir žiletveida un mazāk bojā zāles stiebrus, pļaušana ir bieža un katrreiz nopļauj apmēram 1 cm zāles. Ja vienā reizē tiek nopļauts vairāk par 30% no zāles garuma, tas bojā sakņu sistēmu.

Visiem pļāvējiem nepieciešams perimetra vads, lai neizbraukātu puķes. Pa cik šie aparāti ir 10-20 Kg smagi tāda klasiska bumsīšanās kā roombām nav diezko veselīga ne kokiem ne mājai un perimetra vads tiek likts tā lai pēc iespējas mazāk sanāktu izmantot bamperi. Ir divu veidu navigācijas metodes – nejauša vazāšanās vai plānveida pļaušana pēc GPS.

Ātri vien gan kļuva skaidrs, ka platībām > 1000 Kvm cenas ir raidera līmenī un vairāk (> 2000 eur) un GPS aparātiem vispār kosmoss. Īsumā Latvijā pieejamie aparāti Salīdzini.lv. Vērā ņemamie bij:

Tad izrādījās, ka viens čoms strādā pie dārza tehnikas importa un visu iepriekšējo vasaru jau testē ķīniešu aparātus, lai palaistu zem brenda SmartRobby un piedāvāja līdzvērtīgu aparātu par 1000 Eur lētāk. I’m in. Rezultātā pirkums – SmartRobby advanced.

Pļāvējs noparkojies

Pļāvējs noparkojies

Galvenie parametri:

 • apkalpojamā platība: 2600 kvm
 • baterija: 6.6 Ah LiIon, 3h uzlāde, līdz 3h pļaušana
 • ražīgums: 800 kvm ar vienu uzlādi (ātrums 35m/min, platums 28 cm)
 • darba zonas: 3 gab
 • robežvada max garums: 600m
 • brushless pļaušanas motors

Pa lielam vienā līmenī ar pārējiem iepriekšminētajiem aparātiem.

Ķīniešu rūpniecība ir tāda interesanta. Viņi nesaprot, kas ir fīču plānošana un kvalitātes kontrole. Tā vietā viņi katrus 6 mēnešus izlaiž jaunu modeli, kurā salabo iepriekšējā modeļa problēmas, pieliek konkurentiem esošās fīčas. Zem SmartRobby branda ir atlasīti sakarīgākie modeļi, tiek pārdoti Latvijā ar garantiju apkopi un visu kā pienākas. Principā var pats sūtīt no ķīniešiem, tikai jārēķinās ar apmēram 300$ shippingu (liela smaga kaste), PVN un nezini vai vispār saņemsi (Ķīna nav Malaizija, bet scameri tur tāpat ka biezs).

Lielākās bažas man bija par programmatūru – vai tik nebūs dumjš kā ozols un kārsies augšā. Līdz šim viss ir strādājis oki doki. Lielākā sūdzība ir ka pļaušanas grafika iestādīšana ir tāda paprimitīva – katrai dienai viens starta laiks un cik minūtes katrā zonā pļaut. Labā ziņa ir tāda, ka ir firmware update ports un iespējams ziņot par problēmām. Pagaidām gan ko ziņot nav bijis. Vairāk problēmas ar manuāļa nelasīšanu 😉

Pa lielam ir gana gudrs:

 • automātiski pļauj pēc grafika, brauc mājās lādējās,
 • brauc mājās kad sāk līt lietus,
 • kompass – brauc taisni arī pa nelīdzenu pļavu,
 • sajūt ja zāle ir riktīgi bieza un sāk pļaut šo vietu pa riņķi,
 • jūt ja kāds ritenis ir iesprūdis un pats apstājas,
 • jūt ja ir pārtrūcis perimetra vads un apstājas,
 • jūt ja ir izlīdis ārpus perimetra.

Lietas, kas nav, un redzētas pie konkurentiem:

 • zāles augstuma sensors – secina ka zāle vēl nav izaugusi un brauc mājās,
 • optimizēts mājās braukšanas algoritms, lai mazāk nobraukā apmales,
 • vadība no mobilās aplikācijas.

Uzstādīšana šiem aparātiem ir sarežģītākais process un aizņem kādu laiciņu visu korekti saliktu un notestētu. Par to nākamajā postā.

Interesei reku lietošanas instrukcija.

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s